ВООЗт, заснована як МЕБ про Сказ

Зміст

Що таке сказ?

Сказ – це вірусна хвороба, що вражає центральну нервову систему ссавців (собак, кішок, лисиць тощо), у тому числі людей. Вірус Сказу виділяється з мозку заражених тварин і при укусі передається зі слиною, найчастіше собаками. Кажани також є важливим резервуаром у деяких регіонах. Значна кількість видів дикої фауни здатна створити численні шляхи міжвидової передачі, вражаючи переважно домашніх тварин і людей.

Оскільки Сказ здатний передаватися між тваринами та людьми, то він є зоонозом (чи точніше зооантропонозом).

Спочатку симптоми Сказу можуть бути неспецифічними, проявляючись лише млявістю, лихоманкою, блюванням та анорексію. Але, впродовж кількох наступних діб вони прогресуватимуть до церебральної дисфункції, атаксії, слабкості та паралічу, утрудненого дихання й ковтання, надмірного слиновиділення, аномальної поведінки, агресивності та/або самокалічення.

Інкубаційний період теж може варіюватися від кількох тижнів до кількох місяців, та лише з’являються симптоми Сказу, хвороба незмінно завершується смертю, як для захворілої тварини, так і людини.


Сказ: один із найнебезпечніших зоонозів

Понад 4000 років Сказ охоплює майже всі куточки світу, і було докладено багато зусиль для його ліквідації. Попри те, що вірус Сказу було ліквідовано у Західній Європі, Північній Америці, Японії, Південній Кореї та деяких частинах Латинської Америки, ця вірусна хвороба все ще наявна у значній частині Африки та Азії.

Більшість смертей від Сказу, як у людей, так і у тварин, пов’язана із недостатнім доступом до ресурсів охорони здоров’я та профілактики й лікування. Це означає, що хвороба непропорційно вражає країни з низьким рівнем доходу населення.


Ліквідація Сказу за посередництва собак можлива

На відміну від багатьох інших хвороб, інструменти, необхідні для ліквідації Сказу, опосередкованого собаками, уже існують. Йому можна запобігти на 100%, а вакцини проти Сказу собак можуть ефективно ліквідувати хворобу, як джерело зараження тварин.

Вакцинація собак сприяла усуненню Сказу, як основного тягаря для громадського здоров’я та економіки в кількох країнах світу.

Контроль хвороби

Програми боротьби зі Сказом

Деяким країнам уже вдалося викорінити Сказ шляхом застосування суворих профілактичних заходів, але в інших країнах хвороба все ще присутня, вражаючи дикі види тварин-носіїв.

В країнах, де хвороба є ензоотичною, необхідно вжити заходів для зниження ризику зараження уразливих популяцій (домашні, бродячі та дикі тварини), і таким чином створити бар’єр між джерелом - зараженими тваринами і людиною. Загибелі людей внаслідок Сказу можна запобігти шляхом розробки та запровадження скоординованої стратегії боротьби з хворобою.

Ефективна національна програма офіційного контролю має включати такі заходи:
Моніторинг та звітність
Мета: відстежувати потенційні тенденції та якомога швидше виявляти нові випадки
Акції масової вакцинації собак

Мета: атакувати хворобу - джерело зараження тварин. Вакцинація принаймні 70% собак у зонах ризику здатна до нуля знизити кількість випадків зараження людей.

Ефективний контроль популяцій бродячих собак

Мета: імунізувати популяцію бездомних собак або гарантувати, що вони вільні від Сказу, забезпечуючи при цьому добробут та повагу до тварин.

Просвітницька кампанія громадськості

Мета: поглибити знання та попередити ризики, пов’язані з хворобою.

Ці заходи необхідно впроваджувати поєднавши доступ людей до медичної допомоги та лікуванням постраждалих від укусів. В зв’язку із цим співпраця з органами охорони здоров’я в рамках підходу «Єдиного здоров’я» має вирішальне значення для успішного їх лікування.

Розробка та запровадження ефективних програм боротьби зі Сказом мають вирішальне значення у зменшенні впливу хвороби на здоров’я людей та економіку, однак вони є серйозною проблемою для багатьох країн. Достатнє фінансування ліквідації хвороб, як на міжнародному, так і на національному рівнях, а також визнання пріоритетним цього питання в порядку денному урядів є ключовими для того, щоб допомогти цим країнам досягти успіху в боротьбі зі Сказом. Впродовж багатьох років ВООЗт (заснована як МЕБ) заохочує уряди та міжнародних донорів інвестувати в програми боротьби зі Сказом і зокрема у вакцинацію собак.

Затвердження офіційних програм контролю Сказу, опосередкованого собаками

Сказ, опосередкований собаками, планується ліквідувати до 2030 року. Досягнення цієї мети потребує, аби країни, на території яких реєструється Сказ, ухвалили ефективну стратегію боротьби з хворобою.

Країни-учасниці ВООЗт (заснована як МЕБ) можуть на добровільних засадах подати заявку на схвалення своїх програм офіційного контролю Сказу опосередкованого собаками. Таке визнання є перевагою для національних ветеринарних органів, оскільки це допомагає підтримувати їхню потребу в пріоритетній підтримці боротьби з хворобами та інвестиціях з боку урядів, що є ключовим кроком у посиленні реалізації їхніх програм.

Щоб  отримати таке підтвердження, країни мають збирати докази того, що їхні програми відповідають міжнародним стандартам ВООЗт (заснована як МЕБ) (Стаття 8.14.11. Кодексу здоров'я наземних тварин). Заявки ретельно розглядаються ВООЗт (заснована як МЕБ) для перевірки ефективності вжитих заходів. 

Наявність схваленої ВООЗт (заснована як МЕБ) програми офіційного контролю також дозволяє країнам чітко визначити процес, який необхідно застосувати для ліквідації хвороби на їхній території та оголошення її вільною від зараження цим вірусом, і таким чином сприяти глобальній цілі ліквідації загибелі людей за посередництва собак, переносників Сказу до 2030 року.


ВООЗт (заснована як МЕБ) допомагає країнам в підготовці їхніх досьє. Довідкові документи доступні нижче:

Довідкові документи

Анкета для збору доказів відповідності вимогам щодо затвердження офіційної програми боротьби зі Сказом, що передається собаками

Скачати

Стандартна операційна процедура офіційного визнання статусу здоров'я тварин і схвалення офіційних програм контролю учасників

Форма щорічного підтвердження схвалення офіційної програми контролю Cказу, що передається собаками, учасниками ВООЗт

Скачати

Під час 88-ї Генеральної сесії ВООЗт (заснована як МЕБ) у травні 2021 року Намібія та Філіппіни були першими країнами-учасницями, що отримали схвалення ВООЗт (заснована як МЕБ) своїх офіційних програм боротьби зі Сказом, опосередкованим собаками (Резолюція № 21).

Підтримка МЕБ

Міжнародні стандарти щодо Сказу

Ветеринарні служби відіграють ключову роль у подоланні ризиків для здоров'я, пов’язаних із Сказом, шляхом скоординованої діяльності з іншими відповідними державними установами та/або агенціями.

Щоб підтримати їх у цій місії,  ВООЗт (заснована як МЕБ) розробляє науково обґрунтовані стандарти, керівні принципи та рекомендації щодо запобігання та контролю Сказу у тварин, забезпечення міжнародного переміщення собак і котів з країн, на території яких реєструється Сказ, та управління популяціями бродячих собак. Організація також публікує стандарти з діагностики хвороб та виробництва високоякісних ветеринарних вакцин.

Ці тексти регулярно переглядаються з наголосом на епізоотичному значенні видів тварин, що найчастіше пов’язані з хворобами людей (зазвичай, це собаки).


Банк вакцин МЕБ проти Сказу

В 2012 році  ВООЗт (заснована як МЕБ) створило Банки вакцин у тому чилі і проти Сказу призначених для вакцинації собак та надає підтримку країнам-учасницям за їхнім запитом.

Банк вакцин  ВООЗт (заснована як МЕБ)проти Сказу допомагає країнам в організації кампаній вакцинації, надаючи їм високоякісні вакцини, що відповідають стандартам  ВООЗт (заснована як МЕБ), в розумні терміни та за конкурентоспроможною в світі ціною.

За фінансової підтримки Австралії, Канади, Європейського Союзу, Франції, Німеччини та Японії  ВООЗт (заснована як МЕБ) сприяло доставці вакцин проти Сказу для вакцинації собак у 37 країн, переважно в Африці та Азії. Дози вакцини можуть бути доставлені безпосередньо через  ВООЗт (заснована як МЕБ), або замовлені країнами чи міжнародними організаціями. У рамках тристороннього альянсу (ВООЗ,  ВООЗт, ФАО) Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вирішила, зокрема, розмістити замовлення на закупівлю вакцин для вакцинації собак проти Сказу у Банку вакцин  ВООЗт (заснована як МЕБ).
26 мільйонів доз вакцини проти Сказу для собак було доставлено МЕБ через Банк вакцин проти Сказу (вересень 2021 року)

Банк вакцин МЕБ проти Сказу: вакцинація собак сьогодні, щоб врятувати людські життя завтра
Банк вакцин МЕБ проти Сказу 2018

Оціночні місії в країні

У рамках PVS (шляху поліпшення ветеринарного обслуговування),  ВООЗт (заснована як МЕБ) може проводити оцінювальні місії під керівництвом незалежних експертів, на прохання країн-учасниць, з особливим акцентом на Сказ.

Мета полягає у тому, щоб визначити сильні та слабкі сторони в заходах, що застосовуються боротьби із хворобою, та підтримати країни у розробці їхніх національних стратегій контролю та ліквідації Сказу відповідно до міжнародних стандартів  ВООЗт (заснована як МЕБ).

Очікується, що перша пілотна місія буде проведена в 2022 році в Африканському регіоні.

Кінцевим результатом є публікація всебічного звіту, що надає повну характеристику національної ситуації щодо Сказу та пропонує цілеспрямовані рішення для усунення потенційних прогалин. Серед яких, Єдиний підхід в охороні здоров’я: Національні налагоджувальні семінари ВООЗ IHR – ВООЗт PVS, із фокусом на Сказ (NBW-Rabies), організовані в співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та мають на меті посилити міжсекторальну співпрацю між секторами з охорони здоров’я людей і тварин, для подолання хвороби шляхом координації на рівні країни.

Міжнародна співпраця

Єдине здоров’я: обмін досвідом між різними секторами

Ефективна стратегія боротьби зі Сказом може бути досягнута лише завдяки співпраці в рамках «Єдиного здоров’я» між партнерами, зосереджена на одній цілі та впровадженні скоординованих стратегій.

ВООЗт (заснована як МЕБ) тісно співпрацює з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) та іншими партнерами для розробки міжнародних рекомендацій, спрямованих на забезпечення постійної міжсекторальної співпраці та впровадження в світі найбільш відповідних стратегій для припинення Сказу опосередкованого собаками.


Глобальний стратегічний план «Нуль до 2030 року»

У 2015 році конференція «Глобальна ліквідація сказу людини, опосередкованого собаками: час настав», запропонувала платформу для термінового заклику до дій по боротьбі з хворобою та поставила за мету досягти нульової смертності людей від сказу опосередкованого собаками до 2030 року.

Спираючись на цей міжнародний імпульс, ВООЗт, ВООЗ і ФАО (Тристороння угода) і Глобальний альянс по боротьбі зі Сказом (GARC) з тих пір розробили Глобальний стратегічний план від 0 до 30. Глобальна ініціатива, започаткована у 2018 році, забезпечує основу та глобальні інструменти для скоординованої реакції на Сказ та має на меті підтримати країни в їхніх зусиллях щодо ліквідації Сказу, оскільки кожен партнер пропонує свій особливий досвід.

Країни знаходяться в центрі цього глобального стратегічного плану. Розробка та впровадження власних національних програм із глобальними інструментами, структурами та необхідною підтримкою дає їм можливість просуватися до національних цілей у боротьбі зі Сказом.

У першому річному звіті плану підкреслювалися як значні досягнення, досягнуті протягом першого року, так і необхідність покращення його стратегічного підходу шляхом включення нових уроків.

Глобальна стратегія ліквідації сказу

Стратегічний план: Від 0 до 30: Глобальний стратегічний план припинення загибелі людей від Сказу за посередництва собак до 2030 року


Об’єднаний форум проти Сказу

Щоб розвинути міцну основу, створену в рамках партнерства від 0 до 30, тристороннє партнерство (ВООЗ, ВООЗт, ФАО) згодом, у 2020 році, започаткувало Об’єднаний форум проти Сказу (Форум). Форум – це інклюзивна мережа, яка об’єднує зацікавлені сторони з різних прошарків для обміну знаннями, досвідом та ідеями, що допоможуть країнам і регіонам розробити та запровадити ефективні програми ліквідації Сказу.

Робочі групи форуму зосереджуватимуть увагу на пріоритетних заходах, що допоможуть країнам розробити національні стратегії захисту та стратегії мобілізації ресурсів. Форум служить платформою для обміну інформацією, де зацікавлені сторони можуть легко отримати доступ до цих ресурсів, а щорічні зустрічі, в яких вони беруть участь, сприяють налагодженню зв’язків між численними суб’єктами, які беруть участь у ліквідації Сказу.

Історії успіху протидії

Гаїті: Вакцинація собак, на шляху до ліквідації Сказу

Гаїті: квітень 2017 р. Серед існуючих заходів щодо викорінення хвороби вакцинація собак відіграє ключову роль. У 2017 році Гаїтянська національна програма боротьби зі Сказом...

Детальніше

Лесото: Реабілітація ветеринарних установ для запобігання Сказу у собак

Масеру (Лесото): вересень 2016 р. Доступ до якісних ветеринарних установ має важливе значення для ефективного контролю Сказу в постраждалих країнах. Це сприяє управлінню популяціями собак,…

Детальніше
М'янма: Виконання повідомлення про Сказ для порятунку життя

М'янма: 2016-2018 «Сказ вбиває». Цю фразу 68-річна фермерка Дау Кий чула всю свою молодість. Вона також регулярно...

Детальніше

Туніс: Вакцинуйте бродячих собак для порятунку життя людей

Туніс (Туніс): травень 2017 року Сказ продовжує вбивати людей у ​​кількох регіонах світу. 95% випадків Сказу у людей викликані...

Детальніше

Намібія: Підтримка національних стратегій проти Сказу

Північна комунальна територія (Намібія): – 2016-2018 рр. Реалізація національної стратегії ліквідації Сказу є довгостроковим процесом, що включає багато різних учасників. Щоб якнайкраще…

Детальніше
Філіппіни: Співпраця має вирішальне значення для навігації на мінному полі проти Сказу

Нещодавно країна отримала схвалення Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ВООЗт (заснована як МЕБ) для своєї офіційної програми боротьби зі Сказом собак. Цей етап сприятиме…

Детальніше

Корисні ресурси

Громадяни, власники собак та інших тварин, журналісти, ветеринари, Національні ветеринарні служби та уряди – усі вони мають відігравати роль у глобальній боротьбі зі Сказом. Обмін інформацією є важливим у цій щоденній боротьбі.

Всесвітній день боротьби зі Сказом 2021: факти, а не страх

#від0до30 #ВсесвітнійденьборотьбизіСказом #фактанестрах

Щороку 28 вересня відзначається Всесвітній день боротьби зі Сказом. Всесвітній день боротьби зі Сказом (WRD) – це день заходів та підвищення обізнаності, солідарності та пам’яті. Це також шанс для міжнародного співтовариства приєднатися до глобального руху, що ґрунтується на місцевих діях та залученні, організовуючи або беручи участь у будь-яких заходах, віртуально чи офлайн.

Ця подія також є нагодою нагадати зацікавленим сторонам, що боротьба зі Сказом не обмежується одним днем, а має проводитися постійно, щоб в кінцевому підсумку зменшити кількість смертей від Сказу. Тому ВООЗт (заснована як МЕБ) розробив широкий спектр друкованих і цифрових інструментів для підвищення обізнаності громадян. Це - плакати, сертифікати, флаєри, відео та теги для використання в соціальних мережах.

Кампанія МЕБ «Тут зупиняється Сказ»

Зображення кампанії "Сказ закінчується".

Ця кампанія має на меті викликати почуття гордості у людей, яким вакцинували від Сказу собаку та створити соціальну тенденцію до збільшення кількості учасників громади, залучених до кампаній вакцинації.


Відео

Більше немає смертей від Сказу

Вакцинуйте собаку! Бережіть себе!

Боротьба зі Сказом в Азії

Кампанія вакцинації проти Сказу на Філіппінах: історія успіху Єдиного здоров'я


Анімації
Вакцинуйте собаку Заходи для усунення сказу
Брошура

Відповіді на поширені запитання

Особливості вірусу Сказу?

Вірус Сказу належить до роду Lyssavirus, групи вірусів, що викликають енцефаліт. У межах роду можна виділити дванадцять різних видів Ліссавірусу, причому класичний вірус Сказу (RABV) є найважливішим для здоров’я людей і тварин. Різні варіанти RABV циркулюють у м’ясоїдних тварин, найчастіше в домашніх собак і кішок, і, залежно від континенту, у різних інших видів м’ясоїдних (включаючи лисиць і шакалів) та рукокрилих (кажанів).

Де виявлено хворобу?

Класичний вірус Сказу зустрічається по всьому світу. Деякі країни запровадили жорсткі санітарні заходи, що призвело до успішної ліквідації хвороби. В інших країнах хвороба залишається ендемічною/ензоотичною, при цьому Сказ реєструють у собак та/або у диких тварин.

Як передається Сказ?

Вірус сказу передається через слину зараженої тварини. Зараження відбувається в основному через рани від укусів: в приблизно 99% випадків зараження людей відбувається через укуси інфікованих собак.

Як вірус Сказу поширюється в організмі?

Вірус зазвичай, ще певний час залишається в організмі у місці проникнення (наприклад, при укусі), перш ніж потрапити по нервах до мозку, де він розмножується. Потім вірус рухається по нервах до слинних залоз.

Тривалість інкубаційного періоду при Сказі?

Період до появи клінічних ознак в інфікованої тварини може варіюватися від кількох діб до кількох місяців залежно від штаму вірусу, виду, стійкості та місця проникнення в організм. Таким чином, хвороба може передаватися іншим тваринам і людям через слину зараженої тварини, іноді навіть до появи клінічних ознак в інфікованої тварини, що становить значну небезпеку для всіх, хто вступає в фізичний контакт з цією твариною.

Які клінічні ознаки Сказу у тварин?

Клінічні ознаки Сказу можуть значно різнитись залежно від впливу вірусу на мозок. У своїй класичній формі хвороба проявляється різкими змінами поведінки: інфіковані тварини, особливо дикі, можуть втратити природний страх перед іншими тваринами і людьми, що дозволяє їм вступати в незвично близьке сусідство і контакт, особливо з людьми. У міру розвитку хвороби виникає дисфункція мозкових черепних нервів, атаксія (відсутність контролю м’язів та/чи координації, парези), слабкість, прогресуючий параліч, судоми, утруднення дихання та ковтання, а також надмірне слиновиділення. Також може спостерігатись агресивна поведінка та самокалічення. Прогрес хвороби поступово призводить до смерті. Однак, у деяких випадках, зміни у поведінці є мінімальними, і тварина може швидко загинути без прояву виразних клінічних ознак.

Як діагностується Сказ?

Запідозрити хворобу можна за клінічними ознаками, але для підтвердження діагнозу необхідні лабораторні дослідження. Зразки, відібрані від загиблих тварин, необхідно направити в компетентну лабораторію для діагностики. Рекомендації МЕБ можна знайти у Посібнику з діагностики та вакцинопрофілактики для наземних тварин.

Що робити після укусу дикої чи домашньої тварини?

Будь-який укус домашньої чи дикої тварини має бути розслідуваний, тому про інцидент необхідно повідомити ветеринара, який після цього вживе відповідних заходів. Укушений має негайно звернутися до лікаря чи медичного працівника.

Які ризики для здоров’я людини пов’язані з цією хворобою?

Виникнення Сказу у домашніх собак становить загрозу для людей, і це все ще викликає серйозне занепокоєння у багатьох країнах, що розвиваються. У деяких країнах хвороба може мати економічні наслідки, коли вражає худобу (наприклад, велику рогату худобу, коней та/чи дрібних жуйних тварин).

Чи слід повідомляти МЕБ про випадки Сказу?

Сказ входить до списку хвороб тварин, що підлягають повідомленню згідно з Кодексом здоров'я наземних тварин МЕБ. Тому, національні ветеринарні органи зобов'язані своєчасно повідомляти МЕБ про будь-який випадок Сказу. Водночас країни можуть також добровільно та безплатно публікувати самопроголошення про надання статусу по Сказу.

Яку мету переслідує МЕБ у боротьбі зі Сказом?

Мандат МЕБ полягає в тому, щоб заохочувати прозорість Країн-учасниць у повідомленні про хворобу, а також стимулювати уряди інвестувати в пріоритетні програми боротьби, зокрема, такі як профілактика Сказу, шляхом вакцинації собак, як основного джерела хвороби для людей.

Яка мета програм вакцинації проти Сказу?

Доступні високоякісні вакцини проти Сказу для собак, розроблені відповідно стандартів МЕБ. Вакцинація собак є кращим методом боротьби та ліквідації Сказу у світі. З епізоотологічних, етичних та економічних міркувань вибракування тварин, які є потенційними резервуарами, не може розглядатися як пріоритет для контролю та ліквідації Сказу. Всі успішні кампанії з ліквідації Сказу включали заходи, що поєднують контроль та вакцинацію популяцій безпритульних собак та вакцинацію усіх собак.
Пероральна імунізація диких тварин з використанням вакцино-містких приманок дала чудові результати у деяких видів тварин (лисиця, єнот, скунс тощо) і виявилася ефективним рішенням для боротьби зі Сказом у лисиць в Західній Європі.

Чи можна усунути загрозу Сказу?

Економісти підрахували, що 10% фінансових ресурсів, які використовуються для термінового лікування людей, укушених скаженими собаками (постконтактна профілактика), було б достатньо для національних ветеринарних служб у світі, щоб знищити джерело Сказу - скажених собак, і таким чином запобігти майже усім випадкам захворювання людей у світі.