ВООЗт, заснована як МЕБ про Сказ

Зміст

Що таке сказ?

Сказ – це вірусна хвороба, що вражає центральну нервову систему ссавців (собак, кішок, лисиць тощо), у тому числі людей. Вірус Сказу виділяється з мозку заражених тварин і при укусі передається зі слиною, найчастіше собаками. Кажани також є важливим резервуаром у деяких регіонах. Значна кількість видів дикої фауни здатна створити численні шляхи міжвидової передачі, вражаючи переважно домашніх тварин і людей.

Оскільки Сказ здатний передаватися між тваринами та людьми, то він є зоонозом (чи точніше зооантропонозом).

Спочатку симптоми Сказу можуть бути неспецифічними, проявляючись лише млявістю, лихоманкою, блюванням та анорексію. Але, впродовж кількох наступних діб вони прогресуватимуть до церебральної дисфункції, атаксії, слабкості та паралічу, утрудненого дихання й ковтання, надмірного слиновиділення, аномальної поведінки, агресивності та/або самокалічення.

Інкубаційний період теж може варіюватися від кількох тижнів до кількох місяців, та лише з’являються симптоми Сказу, хвороба незмінно завершується смертю, як для захворілої тварини, так і людини.


Сказ: один із найнебезпечніших зоонозів

Понад 4000 років Сказ охоплює майже всі куточки світу, і було докладено багато зусиль для його ліквідації. Попри те, що вірус Сказу було ліквідовано у Західній Європі, Північній Америці, Японії, Південній Кореї та деяких частинах Латинської Америки, ця вірусна хвороба все ще наявна у значній частині Африки та Азії.

Більшість смертей від Сказу, як у людей, так і у тварин, пов’язана із недостатнім доступом до ресурсів охорони здоров’я та профілактики й лікування. Це означає, що хвороба непропорційно вражає країни з низьким рівнем доходу населення.


Ліквідація Сказу за посередництва собак можлива

На відміну від багатьох інших хвороб, інструменти, необхідні для ліквідації Сказу, опосередкованого собаками, уже існують. Йому можна запобігти на 100%, а вакцини проти Сказу собак можуть ефективно ліквідувати хворобу, як джерело зараження тварин.

Вакцинація собак сприяла усуненню Сказу, як основного тягаря для громадського здоров’я та економіки в кількох країнах світу.